Respuesta :

Neetoo

Answer:

v = 86.2 mL

Explanation:

Given data:

Mass of ethanol = 68.0 g

Volume of ethanol = ?

Density = 0.789 g/mL

Solution:

Density:

Density is equal to the mass of substance divided by its volume.

Units:

SI unit of density is Kg/m3.

Other units are given below,

g/cm3, g/mL , kg/L

Formula:

D=m/v

D= density

m=mass

V=volume

Now we will put the values in formula.

0.789 g/mL = 68.0 g/ v

v = 86.2 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico