Respuesta :

Answer:

0.682L or 682mL

Use Charles Law of V1/T1 = V2/T2

V1 = 0.6L

T1 = 293K

V2=?

T2= 333K

The final volume of the air at 60 degree Celsius has been 1.8 L.

The relationship between the volume and temperature of a gas at constant pressure has been given by Charles Law.

The Charles Law has been expressed as:

[tex]\dfrac{V_1}{T_1} =\dfrac{V_2}{T_2}[/tex]

Computation for Volume of air

The given air has been assumed to be present at constant pressure. The temperature and volume of air has been given as:

The initial volume of the air, [tex]V_1=600\;\rm mL[/tex]

The initial temperature of air, [tex]T_1=20.0\;\rm ^\circ C[/tex]

The final temperature of air, [tex]T_2=60\;^\circ \rm C[/tex]

Substituting the values in the equation of Charles law for final volume, [tex]V_2[/tex]:

[tex]\dfrac{600}{20}=\dfrac{V_2}{60}\\V_2= \dfrac{600}{20}\;\times\;60\\V_2=1800\;\text{mL}\\V_2=1.8\;\rm L[/tex]

The final volume of the air at 60 degree Celsius has been 1.8 L.

Learn more about volume of air, here:

https://brainly.com/question/11526228

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico