hayhay3 hayhay3
  • 26-07-2015
  • Mathematics
contestada

which is the best unit price 12.95 for 3 pounds of candy or 21.45 or 5 pounds of candy

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 26-07-2015
12.95/3 = 4.32 per pound. . . . 21.45/5 = 4.29 per pound. . . . The first one is better, because too much candy is not good for you, and the slightly-higher price might convince you to buy less.
Answer Link
mike8814b mike8814b
  • 26-07-2015
all you do is divide the price from the amount and you will get the price per one in your case...
12.95%3=4.31666666667 per candy
21.45%5=
4.29 per candy
therefore the second option is better
Answer Link

Otras preguntas

name 5 goods and services that people can touch and use
What 19th century invention is said to have “freed the artist” to create
The diameter of a circle is 22 feet using the formula A=TT r2,what is the area of the circle? use 3.14 for pi
Risks for chronic disease can be reduced by participating in moderate physical activity for a minimum of
What is the mass of an object that creates 33,750 joules of energy by traveling at 30 m/sec?
Which of the following choices is NOT considered an environmental stressor? a. flashing lights b. heavy traffic c. cancer d. loud noises Please select the b
Being extra prepared for any interview or even in the application process is always really important. Always should make sure that someone proof reads their cov
who invented solar panels
Whaere is the nucleus found
a company loses $450 as a result of a shipping delay. The owners of the company must share the loss equally. Write an expression for the earnings per person usi