Answer:
A net force of 11 kg is needed to produce an acceleration of 7.0 m/s²
Explanation:
Newton's Second Law: It states that the the rate of change of momentum of a body, is directly proportional to the applied force, and takes place along the direction of the the force.
From Newton's second law of motion, we can deduced that,
F = ma ......................... Equation 1.
Where F = Net force acting on the package, m = mass of the package, a = acceleration of the page.
From the question, when
F = 77 N, m = 11 kg.
a = F/m
a = 77/11
a = 7 m/s².
From the above, a net force of 11 kg is needed to produce an acceleration of 7.0 m/s²