A 220 kg crate hangs from the end of a rope of length L = 14.0 m. You push horizontally on the crate with a varying force F to move it 4.00 m to the side.

(a) What is the magnitude of F when the crate is in this final position? During the crate's displacement, what are
(b) the total work done on it,
(c) the work done by the gravitational force on the crate, and
(d) the work done by the pull on the crate from the rope?
(e) Knowing that the crate is motionless before and after its displacement, use the answers to (b), (c), and (d) to find the work your force F does on the crate.
(f) Why is the work of your force not equal to the product of the horizontal displacement and the answer to (a)?

Respuesta :

Answer:

(a) magnitude of F = 797 N

(b)the total work done  W = 0

(c)work done by the gravitational force =  -1.55 kJ

(d)the work done by the pull  = 0

(e) work your force F does on the crate = 1.55 kJ

Explanation:

Given:

Mass of the crate, m =  220 kg

Length of the rope, L = 14.0m

Distance, d =  4.00m

(a) What is the magnitude of F when the crate is in this final position

Let us first determine vertical angle as follows

=>[tex]Sin \theta = \frac{d }{L}[/tex]

=> [tex]\theta = Sin^{-1} \frac{d}{L}[/tex] =

Now substituting thje values

=> [tex]\theta = Sin^{-1} \frac{4}{12}[/tex] =

=> [tex]\theta = Sin^{-1} \frac{1}{3}[/tex]

=> [tex]\theta = Sin^{-1}(0.333)[/tex]

=> [tex]\theta = 19.5^{\circ}[/tex]

Now the tension in the string resolve into components

The vertical component supports the weight

=>[tex]Tcos\theta = mg[/tex]

=>[tex]T = \frac{mg}{cos\theta}[/tex]

=>[tex]T = \frac{230 \times 9.8 }{cos(19.5)}[/tex]

=>[tex]T = \frac{2254 }{cos(19.5)}[/tex]

=>[tex]T = \frac{2254 }{0.9426}[/tex]

=>T =2391N

Therefore the horizontal force

[tex]F = TSin(19.5)[/tex]

F = 797 N

b) The total work done on it

As there is no change in Kinetic energy

The total work done W = 0

c) The work done by the gravitational force on the crate

The work done by gravity

Wg = Fs.d = - mgh

Wg = - mgL ( 1 - Cosθ )

Substituting the values                                                            

= [tex]-230 \times 9.8\times 12 ( 1 - cos(19.5) )[/tex]

= [tex]-230 \times 9.8\times 12 ( 1 - 0.9426) )[/tex]

= [tex]-230 \times 9.8\times 12 (0.0574)[/tex]

= [tex]-230 \times 9.8\times 0.6888[/tex]

=  [tex]-230 \times 6.750[/tex]

= -1552.55 J

The work done by gravity = -1.55 kJ

d) the work done by the pull on the crate from the rope

Since the pull  is perpendicular to the direction of motion,

The work done = 0

e)Find the work your force F does on the crate.

Work done by the Force on the crate

WF = - Wg  

WF = -(-1.55)

WF = 1.55 kJ

(f) Why is the work of your force not equal to the product of the horizontal displacement and the answer to (a)

Here the work done by force is not equal to F*d  

and it is equal to product of the cos angle and F*d

So, it is not equal to the product of the horizontal displacement and the answer to (a)      

ACCESS MORE
EDU ACCESS