contestada

What energy change would accompany the loss of 0.1 mg in mass?Express the energy change in kilojoules to one significant digit.

Respuesta :

Answer:

9 x 10^6 J

Explanation:

mass, m = 0.1 mg = 0.1 x 10^-6 kg

According to the mass energy equivalence

E = mc²

where, c is the velocity of light

c = 3 x 10^8 m/s

E = 0.1 x 10^-6 x 3 x 10^8 x 3 x 10^8

E = 9 x 10^9 J

E = 9 x 10^6 kJ

Thus, the energy is 9 x 10^6 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico