Marianne's Chocolates sell well in the U.S. at a price of $24 per pound, and she has overproduced one kind of chocolate bar. Marianne has decided to see if she can sell them in Mexico, so she sets a price that is just over her cost. She figures if she makes even a little money, it would be worth it. Marianne is using ________ pricing.

Respuesta :

Answer: Variable cost pricing

Explanation:

Marianne wants to sell in Mexico by setting the selling price in such a way that she adds the total variable cost to the markup. This way she would meet her cost and gain some level of profit.

ACCESS MORE