Respuesta :
Answer:
v = 1.22 m/s
Explanation:
Given that,
Mass of the object, m = 0.4 kg
Spring constant of the spring, k = 80 N/m
The starting displacement from equilibrium is 0.10 m, or the amplitude, A = 0.1 m
To find,
The speed of the mass when moving through the equilibrium point.
Displacement in the mass, y = 0.05
Solution,
Let [tex]\omega[/tex] is the angular frequency of the mass. It can be calculated as :
[tex]\omega=\sqrt{\dfrac{k}{m}}[/tex]
[tex]\omega=\sqrt{\dfrac{80}{0.4}}[/tex]
[tex]\omega=14.14\ rad/s[/tex]
When the mass displaces from some position, the speed of the mass is given by :
[tex]v=\omega\sqrt{A^2-y^2}[/tex]
[tex]v=14.14\sqrt{(0.1)^2-(0.05)^2}[/tex]
v = 1.22 m/s
So, the speed of the mass when moving through the equilibrium point is 1.22 m/s.
The speed of the mass when moving through the equilibrium point is 1.22 m/s.
Calculation of the mass speed:
But before that the angular frequency is
[tex]= \sqrt{\frac{80}{0.4} }[/tex]
= 14.14 rad/s
Now
The mass speed should be
[tex]= 14.14 \sqrt{(0.10)^2 - (0.05)^2}[/tex]
= 1.22 m/s
Learn more about the mass here: https://brainly.com/question/16030328