A picture is painted on a cardboard 8cm long and 5cm wide such that there is a margin of 1.5 cm along its sides. Find the total area of the margin

Respuesta :

Area of cardboard = 8x5 = 40cm2

Margin is 1.5cm wide and 8cm long on the longer sides

1.5x8 = 12cm2

Two sides = 24cm2

Margin is 1.5cm wide and 5cm long on smaller sides

1.5x5 = 7.5

Two sides = 15cm2

Total area of margins = 39cm2

A(margin)  = 8 x 5 - (8-3)x(5-3)  =

= 40 - 5x2

= 40 - 10

= 30 cm²

Ver imagen Аноним
ACCESS MORE
EDU ACCESS