Respuesta :
Answer:
option (2) $420.00 F
Explanation:
Data provided in the question:
standard direct labor-hours required = 4
Actual units made = 3,350
Budgeted units = 3,350 + 150 = 3,500
Budgeted direct labor cost = $117,600
Direct labor cost incurred = $111,850
Direct labor-hours worked = 13,450
Now,
Labor efficiency variance = (Actual hours - standard hours) × standard rate
also,
Standard rate
= Budgeted direct labor cost ÷ ( direct labor-hours required × Budgeted units )
= $117,600 ÷ ( 4 × 3500 )
= $8.4
Thus,
Labor efficiency variance = [ 13,450 - (4 × 3,350) ] × $8.4
= $420 [positive answer mean Favorable ]
Hence,
The correct answer is option (2) $420.00 F
Answer:
labor efficiency variance = 420 F
so correct option is 2) $420.00 F
Explanation:
given data
product requires = 4 direct labor-hours
unit made = 3,350 units
less than budgeted = 150 units
total budgeted direct labor cost = $117,600
direct labor cost incurred = $111,850
worked = 13,450 direct labor-hours
to find out
direct labor efficiency variance for the month
solution
we get Standard hours that is express as
Standard hours = actual unit produced × standard labor hour per unit .................1
put here value
Standard hours = 3350 × 4
Standard hours = 13400
and
standard rate = total budgeted labor cost ÷ standard units × standard labor hours per unit ......................2
put here value
standard rate = [tex]\frac{117,600}{3500*4}[/tex]
standard rate = 8.4
so labor efficiency variance will be
labor efficiency variance = actual hours - standard hours × standard rate .................3
put here value
labor efficiency variance = 13450 - 13400 × 8.4
labor efficiency variance = 420 F
so correct option is 2) $420.00 F