Answer:
The radius of the second coil will be 7.5 cm
Explanation:
We have given that radius of the first coil [tex]r_1=5.1cm=0.051m[/tex]
Peak emf of the first generator [tex]e_1=1.8Volt[/tex]
Peak emf of the second generator [tex]e_2=3.9Volt[/tex]
We know that induced emf is rate of change of magnetic flux , that is equal to magnetic field multiply by change in area
So emf will be proportional to the change in area
So [tex]\frac{e_1}{e_2}=\frac{A_1}{A_2}[/tex]
[tex]\frac{1.8}{3.9}=\frac{0.051^2}{r_2^2}[/tex]
[tex]r_2=0.075m = 7.5cm[/tex]
So the radius of the second coil will be 7.5 cm