Respuesta :
Answer:
S = 52.5 m
Explanation:
given,
height of the sledding hill = 8.45 m
angle of inclination = 32°
coefficient of friction of sled = 0.128
Mathew and sled have combined mass = 27.5 Kg
using energy conservation equation
Applying energy conservation
[tex]E_a = E_b + w_f[/tex]
[tex]m g h= \dfrac{1}{2}mv_b^2 + f\ l[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}mv_b^2= m g h -f\dfrac{h}{sin\theta}[/tex]
f = μ N
f = μ m g cos θ
[tex]\dfrac{1}{2}mv_b^2= m g h -\mu mg cos\theta \dfrac{h}{sin\theta}[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}mv_b^2=m g h(1 -\mu cot\theta) [/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}mv_b^2=27.5 \times 9.8 \times 8.45 (1 -0.128 \times cot 32^0) [/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}mv_b^2=1810.8\ J[/tex]
distance cover on the flat surface be s
[tex]\dfrac{1}{2}mv_b^2=\mu m g S[/tex]
[tex]\mu m g S= 1810.8[/tex]
[tex]S= \dfrac{1810.8}{\mu m g}[/tex]
[tex]S= \dfrac{1810.8}{0.128 \times 27.5 \times 9.8}[/tex]
S = 52.5 m

The distance which Matthew will slide along the level surface of the plateau is 52.5 m.
Conservation of energy
The kinetic energy of Mathew is determined by applying the principle of conservation of energy.
K.E = ΔP.E
K.E = mgh - Fl
K.E = mgh - μmgcosθ x h/sinθ
[tex]K.E = mgh(1 - \mu cot\theta)\\\\K.E = 27.5 \times 9.8 \times 8.45( 1 \ - \ 0.128\times cot32)\\\\K.E = 1810.79 \ J[/tex]
Distance traveled by Mathew along the surface
μmgx = 1810.79
x = 1810.79/(μmg)
x = 1810.79/(0.128 x 27.5 x 9.8)
x = 52.5 m
Learn more about conservation of energy here: https://brainly.com/question/166559