A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 868.48 dollars on passes for 44
students and 2 teachers. The school also spends 425.92 dollars on lunch for just the students.
How much money was spent on a pass and lunch for each student?

Respuesta :

Amount of money spent on pass and lunch of each student is 28.56 Dollars.

Step-by-step explanation:

Amount spend by school in passes = 868.48 dollars

Total number of students and teachers = 44+2 = 46

Amount spend on one pass = [tex]\frac{Amount\ spend\ on\ passes}{Total\ numbers}[/tex]

[tex]Amount\ spend\ on\ one\ pass = \frac{868.48}{46}\\ Amount\ spend\ on\ one\ pass= 18.88[/tex]

Amount spend on lunch= 425.92 dollars

Amount spend on one lunch = [tex]\frac{Total\ amount\ spend\ on\ lunch}{No.\ of\ students}[/tex]

[tex]Amount\ spend\ on\ one\ lunch = \frac{425.92}{44} \\Amount\ spend\ on\ one\ lunch= 9.68[/tex]

For calculating amount of lunch and pass for each student we will add the amounts;

Each student costed = Each lunch amount + Each pass amount

Total money for one student = [tex]9.68+18.88\\[/tex]

Total money for one student = 28.56 Dollars

Amount of money spent on pass and lunch of each student is 28.56 Dollars.

Keywords: Division, Addition.

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/2088577
  • brainly.com/question/2088710

#LearnwithBrainly

Answer: The money spent on a pass and lunch for each student was $28.56.

Step-by-step explanation:

Hi, first we have to calculate how much was spent per person on passes, by dividing the amount spent on passes (868.48)  by the number of people (44 students +2 teachers)

868.48 / (44+2) = 868.48 /46 = 18.88 per person

Now, the total money spent  on lunch for students was 425.92

Dividing that amount by the 44 students:

425.92/44 = 9.68

Adding both values:

Total money spent on each student: 18.88+9.68 = 28.56

The money spent on a pass and lunch for each student was $28.56.

ACCESS MORE