Respuesta :
Amount of money spent on pass and lunch of each student is 28.56 Dollars.
Step-by-step explanation:
Amount spend by school in passes = 868.48 dollars
Total number of students and teachers = 44+2 = 46
Amount spend on one pass = [tex]\frac{Amount\ spend\ on\ passes}{Total\ numbers}[/tex]
[tex]Amount\ spend\ on\ one\ pass = \frac{868.48}{46}\\ Amount\ spend\ on\ one\ pass= 18.88[/tex]
Amount spend on lunch= 425.92 dollars
Amount spend on one lunch = [tex]\frac{Total\ amount\ spend\ on\ lunch}{No.\ of\ students}[/tex]
[tex]Amount\ spend\ on\ one\ lunch = \frac{425.92}{44} \\Amount\ spend\ on\ one\ lunch= 9.68[/tex]
For calculating amount of lunch and pass for each student we will add the amounts;
Each student costed = Each lunch amount + Each pass amount
Total money for one student = [tex]9.68+18.88\\[/tex]
Total money for one student = 28.56 Dollars
Amount of money spent on pass and lunch of each student is 28.56 Dollars.
Keywords: Division, Addition.
Learn more about division at:
- brainly.com/question/2088577
- brainly.com/question/2088710
#LearnwithBrainly
Answer: The money spent on a pass and lunch for each student was $28.56.
Step-by-step explanation:
Hi, first we have to calculate how much was spent per person on passes, by dividing the amount spent on passes (868.48) by the number of people (44 students +2 teachers)
868.48 / (44+2) = 868.48 /46 = 18.88 per person
Now, the total money spent on lunch for students was 425.92
Dividing that amount by the 44 students:
425.92/44 = 9.68
Adding both values:
Total money spent on each student: 18.88+9.68 = 28.56
The money spent on a pass and lunch for each student was $28.56.