The net worth of the stock of Paul is $421.6 approximately.
Solution:
Given, two years ago, Paul bought $350 worth of stock in a cell phone company.
Since then the value of his stock has been increasing at an average rate of [tex]9\frac{3}{4}[/tex] % per year.
We have to find how much is the stock worth now?
Now, stock worth after 1 year is given as:
[tex]\begin{array}{l}{=350+9 \frac{3}{4} \% \text { of } 350} \\\\ {=350+\frac{9 \times 4+3}{4} \% \times 350} \\\\ {=350+\frac{39}{4} \% \times 350} \\\\ {=350+\frac{39}{4} \% \times 350} \\\\ {=350+\frac{39}{100} \times 350} \\\\ {=350+\frac{39}{400} \times 350} \\\\ {=350\left(1+\frac{39}{400}\right)=350 \times 1.0975=\$ 384.125}\end{array}[/tex]
So, now, stock worth after 2 years is given as:
[tex]\begin{array}{l}{=384.125+9 \frac{3}{4} \% \text { of } 384.125} \\\\ {=384.125\left(1+9 \frac{3}{4} \%\right)} \\\\ {=384.125\left(1+\frac{39}{100}\right)}\end{array}[/tex]
[tex]=384.125 \times 1.0975=\$ 421.577187[/tex]
Hence, the net worth of the stock is $421.6 approximately.