Answer:
(a) $850,169.64
(b) $566,277.662
Explanation:
Given that,
Principal amount (P) = $75,000
No. of installments = 20
Period (t) = 19 years
Discount rate (r) = 7%
(a)
[tex]Present value of annuity due=P+P[\frac{1-\frac{1}{(1+r)^{t}} }{r}][/tex]
[tex]Present value of annuity due=75,000+75,000[\frac{1-\frac{1}{(1+0.07)^{19}} }{0.07}][/tex]
[tex]Present value of annuity due=75,000+75,000[\frac{1-\frac{1}{(1.07)^{19}} }{0.07}][/tex]
= $75,000 + 75,000 × 10.3355952
= $75,000 + 775,169.64
= $850,169.64
(b) When discount rate changes to 14%, then
[tex]Present value of annuity due=P+P[\frac{1-\frac{1}{(1+r)^{t}} }{r}][/tex]
[tex]Present value of annuity due=75,000+75,000[\frac{1-\frac{1}{(1+0.14)^{19}} }{0.14}][/tex]
[tex]Present value of annuity due=75,000+75,000[\frac{1-\frac{1}{(1.14)^{19}} }{0.14}][/tex]
= $75,000 + 75,000 × 6.55036883
= $75,000 + 491,277.662
= $566,277.662