Answer:
a).β=0.53[tex]x10^{-3}[/tex] T
a).β=0.40 [tex]x10^{-4}[/tex] T
Explanation:
The magnetic field at distance 'r' from the center of toroid is given by:
[tex]\beta =\frac{u_{o}*I*N}{2\pi*r}[/tex]
a).
[tex]N=500\\I=0.800A\\r=15cm*\frac{1m}{100cm}=0.15m\\u_{o}=4\pi x10^{-7}\frac{T*m}{A} \\\beta=\frac{4\pi x10^{-7}\frac{T*m}{A}*0.8A*500}{2\pi*0.15m} \\\beta=0.53x10^{-3}T[/tex]
b).
The distance is the radius add the cross section so:
[tex]r_{1}=15cm+5cm\\r_{1}=20cm[/tex]
[tex]r_{1} =20cm*\frac{1m}{100cm}=0.20m[/tex]
[tex]\beta =\frac{u_{o}*I*N}{2\pi*r1}[/tex]
[tex]\beta =\frac{4\pi x10^{-7}*0.80A*500 }{2\pi*0.20m} \\\beta=0.4x10^{-3} T[/tex]