Answer : The amount of heat released by the fuel per 1 gram of the fuel is 3344 J.
Explanation :
Heat released by the fuel = Heat absorbed by the water
Formula used :
[tex]Q=m\times c\times \Delta T[/tex]
or,
[tex]Q=m\times c\times (T_2-T_1)[/tex]
where,
Q = heat absorbed = ?
m = mass of water = 200 g
c = specific heat of water = [tex]4.18J/g^oC[/tex]
[tex]T_1[/tex] = initial temperature = [tex]15.0^oC[/tex]
[tex]T_2[/tex] = final temperature = [tex]55.0^oC[/tex]
Now put all the given value in the above formula, we get:
[tex]Q=200g\times 4.18J/g^oC\times (55.0-15.0)^oC[/tex]
[tex]Q=33440J[/tex]
Thus, the heat absorbed by the water is 33440 J.
As, Heat released by the fuel = Heat absorbed by the water = 33440 J
Now we have to calculate the amount of heat released by the fuel per 1 gram of the fuel.
As, 10.0 grams of fuel released heat = 33440 J
So, 1 grams of fuel released heat = [tex]\frac{33440}{10.0}=3344J[/tex]
Hence, the amount of heat released by the fuel per 1 gram of the fuel is 3344 J.