Respuesta :

Answer:

1. Percentage by weight = 0.5023 = 50.23 %

2. molar fraction =0.153

Explanation:

We know that

Molar mass of HClO4 = 100.46 g/mol

So the mass of 5 Moles= 5 x 100.46

       Mass (m)= 5 x 100.46 = 502.3 g

Lets assume that aqueous solution of HClO4  and the density of solution is equal to density of water.

Given that concentration HClO4 is 5 M it means that it have 5 moles of HClO4 in 1000 ml.

We know that

Mass = density x volume

Mass of 1000 ml  solution = 1 x 1000 =1000     ( density = 1 gm/ml)

            m'=1000 g

1.

Percentage by weight = 502.3 /1000

Percentage by weight = 0.5023 = 50.23 %

2.

We know that

molar mass of water = 18 g/mol

mass of water in 1000 ml = 1000 - 502.3 g=497.9 g

So moles of water = 497.7 /18 mole

moles of water = 27.65 moles

So molar fraction = 5/(5+27.65)

molar fraction =0.153

ACCESS MORE
EDU ACCESS