A nail on vertical wall is pulled by means of a cord attached to his head , if the cord makes an angle of 60° to the horizontal and it exert a force of 80N on the nail find the effective force which tends to pull the nail out of the wall.​

Respuesta :

The effective force is 40 N

Explanation:

The effective force that tends to pull the nail out of the wall is the component of the force parallel to the ground, i.e. the horizontal component of the force.

The horizontal component of a force can be found using:

[tex]F_x = F cos \theta[/tex]

where

F is the magnitude of the force

[tex]\theta[/tex] is the angle between the direction of the force and the horizontal

In this problem:

F = 80 N

[tex]\theta=60^{\circ}[/tex]

Therefore, the horizontal component of the force is

[tex]F_x = (80)(cos 60)=40 N[/tex]

Learn more about vector components here:

https://brainly.com/question/2678571

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico