juanitacruzvaldez1 juanitacruzvaldez1
  • 29-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti cost $2.50 Philip says that the unit cost 2/2.50= $0.80 per pound explain his error

Respuesta :

allstarpitcher923
allstarpitcher923 allstarpitcher923
  • 29-10-2019
You divide $2.50 by 2, not 2 by $2.50. Therefore, $2.50 by 2 is $1.25 per pound, not $0.80
Answer Link

Otras preguntas

The hundred years war was fought between _____ & ______. a. holy roman empire & england c. france & belgium b. belgium & holy roman empire d.
According to Justice Brown’s opinion in Plessy v. Ferguson, what did he consider segregation to be? a conflict that had already been established, so it was esse
Soil formation is most influenced by _____? A- climate B- plants C- wind D- animals
A grey turtle lays an average of 10 eggs. If the number of eggs laid never varies from the average by more than 5, what is the least number of eggs that would b
A cat is blinded in one eye in a fight. When the cat later sexually reproduces with another cat, how will the blindness affect the offspring
Define habitat preservation and give at least two examples.
An oral response to literature is a. a written report on a book, story or other piece of literature. b. like a book report, delivered orally. c. a research p
If the [H+] changed from [1 x 10-7] to [1 x 10-4], what is the new [OH-]?
What happened if magnesium (Mg) is added to hydrochloride acid (HCI) in a single replacement reaction?
What is the expression in factored form? x 2 14x 48 a. (x 8)(x - 6) b. (x 6)(x - 8) c. (x - 8)(x - 6) d. (x 6)(x 8)