Answer:
Cost per equivalent unit for materials = $23.06
Cost per equivalent unit for conversion = $30.30
Explanation:
Cost per equivalent unit for materials:
Total cost = Cost of beginning work in process + Costs added during the month
= $8,430 + $226,800
= $235,230
Therefore,
cost per equivalent unit:
[tex]=\frac{Total\ cost}{No.\ of\ units}[/tex]
[tex]=\frac{235,230}{10,200}[/tex]
= $23.06
Cost per equivalent unit for conversion:
Total cost = Cost of beginning work in process + Costs added during the month
= $9,428 + $284,532
= $293,960
Therefore,
cost per equivalent unit:
[tex]=\frac{Total\ cost}{No.\ of\ units}[/tex]
[tex]=\frac{293,960}{9,700}[/tex]
= $30.30