Respuesta :

♫ :::::::::::::::::::::::::::::: // Hello There ! //  :::::::::::::::::::::::::::::: ♫

➷  Work out the cost per piece

200 pieces = 4.20

1 piece = 0.021

Multiply this by 70:

0.021 x 70 = 1.47

It would be priced $1.47

❄️

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

ʜᴀɴɴᴀʜ

Answer:

The price for a piece of candy is:

Price per piece=$4.20÷200=$0.021

The price for 70 pieces is:

Price for a 70-piece bag of candy=70⋅$0.021=$1.47

TIP: Any time you have a word problem with three pieces of given information, you can usually solve using a proportion. In this case, you might use this proportion:

$4.20200pieces=x70pieces

Now cross multiply and solve.

$4.20⋅70=200⋅x

$294=200⋅x

$294200=x

$1.47=x

Step-by-step explanation:

Hope this helps you :)) Have a blessed day!!

ACCESS MORE