Respuesta :
♫ :::::::::::::::::::::::::::::: // Hello There ! // :::::::::::::::::::::::::::::: ♫
➷ Work out the cost per piece
200 pieces = 4.20
1 piece = 0.021
Multiply this by 70:
0.021 x 70 = 1.47
It would be priced $1.47
❄️
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡
Answer:
The price for a piece of candy is:
Price per piece=$4.20÷200=$0.021
The price for 70 pieces is:
Price for a 70-piece bag of candy=70⋅$0.021=$1.47
TIP: Any time you have a word problem with three pieces of given information, you can usually solve using a proportion. In this case, you might use this proportion:
$4.20200pieces=x70pieces
Now cross multiply and solve.
$4.20⋅70=200⋅x
$294=200⋅x
$294200=x
$1.47=x
Step-by-step explanation:
Hope this helps you :)) Have a blessed day!!