A 4-m long wire with a mass of 70 g is under tension. A transverse wave for which the frequency is 300 Hz, the wavelength is 0.6 m, and the amplitude is 6 mm is propagating on the wire. The maximum transverse acceleration of a point on a wire is closest to

Respuesta :

Answer:5400 m/s^2

Explanation: In order to calculate the acceleration we have to use the centripetal form  of it given by:

a= v^2/R where v is the velocity and r the radius of the circular movement  which correspond to the maximum of amplitude of the transverse wave.

To calculate the velocity we know that v=ν*λ, where νand λ, are the frequency and wavelength of the wave, respectively. v=300*0.6=180 m/s

Finally we have:

a= (180 m/s)^2/6 m= 5400 m/s^2

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico