Answer:
[tex]KE=3.529\times10^{−27}\ J[/tex]
Explanation:
Given that
Wavelength λ=192 nm
So energy of photon,E
[tex]E=\dfrac{hC}{\lambda }[/tex]
Now by putting the values
[tex]h=6.6\times 10^{-34}\ m^2.kg/s[/tex]
[tex]C=3\times 10^{8}\ m/s[/tex]
[tex]E=\dfrac{6.6\times 10^{-34}\times 3\times 10^{8}}{192\times 10^{-9} }[/tex]
[tex]E=1.03\times 10^{-18} J[/tex]
We know that
Kinetic energy given as
[tex]KE=\dfrac{P^2}{2m}[/tex]
[tex]KE=\dfrac{E^2}{2mC^2}[/tex]
[tex]KE=\dfrac{(1.03\times 10^{-18})^2}{2\times 1.67\times 10^{-27}(3\times 10^8)^2}[/tex]
[tex]KE=3.529\times10^{−27}\ J[/tex]