Answer
Assuming
At 10000 m height temperature T = -55 C = 218 K
At 1000 m height temperature T = 0 C = 273 K
[tex]\dfrac{V_1}{C_1} =\dfrac{V_2}{C_2} = 0.5[/tex]
R = 287 J/kg K
[tex]C_1 = \sqrt{\gamma RT_1} = \sqrt{1.4\times 287\times 218} = 295 m/s[/tex]
[tex]C_2 = \sqrt{\gamma RT_2} = \sqrt{1.4\times 287\times 273} = 331 m/s[/tex]
[tex]V_2 = \dfrac{V_1}{C_1}\timesC_2[/tex]
V₂ = V₁ ×1.1222
V₁ = 0.5 × C₁ = 0.5 × 295 = 147.5 m/s
V₂ = 1.1222 × 147.5 = 165.49 m/s
so, the jetliner need to increase speed by ( V₂ -V₁ )
= 165.49 - 147.5
= 17.5 m/s