contestada

A 5.0-kg clay putty ball and a 10.0-kg medicine ball are headed towards each other. Both have the same speed of 20 m/s. If they collide perfectly inelastically, what approximately is the speed of the blob of clay and ball immediately after the collision?

Respuesta :

Answer:

- 3.33 m /s

Explanation:

m1 = 5 kg

m2 = 10 kg

u1 = 10 m/s

u2 = - 10 m/s

Let the velocity of the combination of the blob is v.

Use the conservation of momentum

[tex]m_{1}u_{1}+m_{2}u_{2}=\left ( m_{1}+m_{2} \right )v[/tex]

5 x 10 - 10 x 10 = (5 + 10)v

50 - 100 = 15 v

v = - 3.33 m /s

Thus, the velocity of the blob after sticking together is - 3.33 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS