If all the energy from a 103 W light bulb is emitted at 590.0 nm, what is the energy of each photon in Joule? Planck’s constant is 6.6 x 10-34 J*s and the speed of light is 3.0 x 108 m/s.

Respuesta :

Answer:

Energy of each photon is given by [tex]0.0335\times 10^{-17}j[/tex]

Explanation:

We have given wavelength of light [tex]\lambda =590nm=590\times 10^{-9}m[/tex]

Speed of light [tex]c=3\times 10^8m/sec[/tex]

Plank's constant [tex]h=6.6\times 10^{-34}j-s[/tex]

We know that energy of photon is given by [tex]E=h\nu =\frac{hc}{\lambda }[/tex]

So energy is given by

[tex]E=h\nu =\frac{hc}{\lambda }=\frac{6.6\times 10^{-34}\times 3\times 10^8}{590\times 10^{-9}}=0.0335\times 10^{-17}j[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico