Answer:
speed is 9.94 m/s
Explanation:
given data
diameter = 7.33 m
mass = 10 kg
distance = 2.45 m
angle = 43.7°
acceleration of gravity = 9.8 m/s²
to find out
speed of each seat
solution
for speed we will apply here formula that is express as
speed = √(Rg/tanθ ) ......................1
put here all value in equation 1 we get
here R = diameter /2 + mass sin43.7
R = 7.33/2 + 10(0.690)
R= 10.565 m
speed = √(10.565(9.8)/tan(90-43.7) )
speed = 9.94 m/s