Answer : The pH of the solution is, 2.21
Solution : Given,
Concentration (c) = 0.22 M
Acid dissociation constant = [tex]k_a=1.8\times 10^{-4}[/tex]
The equilibrium reaction for dissociation of [tex]HCOOH[/tex] (weak acid) is,
[tex]HCOOH\rightleftharpoons HCOO^-+H^+[/tex]
initially conc. c 0 0
At eqm. [tex]c(1-\alpha)[/tex] [tex]c\alpha[/tex] [tex]c\alpha[/tex]
First we have to calculate the concentration of value of dissociation constant [tex](\alpha)[/tex].
Formula used :
[tex]k_a=\frac{(c\alpha)(c\alpha)}{c(1-\alpha)}[/tex]
Now put all the given values in this formula ,we get the value of dissociation constant [tex](\alpha)[/tex].
[tex]1.8\times 10^{-4}=\frac{(0.22\alpha)(0.22\alpha)}{0.22(1-\alpha)}[/tex]
By solving the terms, we get
[tex]\alpha=0.0282[/tex]
Now we have to calculate the concentration of hydrogen ion.
[tex][H^+]=c\alpha=0.22\times 0.0282=6.204\times 10^{-3}M[/tex]
Now we have to calculate the pH.
[tex]pH=-\log [H^+][/tex]
[tex]pH=-\log (6.204\times 10^{-3})[/tex]
[tex]pH=2.21[/tex]
Therefore, the pH of the solution is, 2.21