contestada

Two objects have charges 2.0 C and 1.0 C. If the objects are placed 2 meters apart, what is the magnitude of the force that the 2 C object exerts on the 1 C obejct?

Two objects have charges 20 C and 10 C If the objects are placed 2 meters apart what is the magnitude of the force that the 2 C object exerts on the 1 C obejct class=

Respuesta :

Answer:

[tex]4.5\cdot 10^9 N[/tex]

Explanation:

The electric force between two charged objects is given by:

[tex]F=k\frac{q_1 q_2}{r^2}[/tex]

where:

k is the Coulomb's constant

q1 and q2 are the charges of the two objects

r is their separation

In this problem:

q1 = 2.0 C

q2 = 1.0 C

r = 2 m

So, the electric force is

[tex]F=(9\cdot 10^9 Nm^2C^{-2})\frac{(2.0 C)(1.0 C)}{(2 m)^2}=4.5\cdot 10^9 N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico