Given:
Force (F) acting on the box = 30 N
Acceleration produced (a) = 5 m/s2
To determine:
The mass (m) of the box
Calculation:
Formula: F = ma
m = F/a = 30/ 5 = 6 kg
Ans: Mass of the box is 6 kg
Answer: 6 kg
Explanation: Force is defined as a push or pull which results when an object interacts with another object.
[tex]F=m\times a[/tex]
Given: F= Force = 30N=[tex]30kgms^{-2}[/tex]
m= mass = ?
a = acceleration= [tex]5ms^{-2}[/tex]
Putting the given values in the formula:
[tex]30kgms^{-2}=m\times 5ms^{-2}[/tex]
[tex]m=6 kg[/tex]
Thus mass of the box= 6kg