1. 5.0 g of copper was heated from 20°C to 80°C. How much energy was used to heat Cu? (Specific heat capacity of Cu is 0.092 cal/g °C) show work

Respuesta :

 The amount  of energy  that  was  used to heat Cu  is 27.6 cal

 

calculation

Heat (Q) = M ( mass)  x c(specific heat capacity)  x ΔT( change in temperature)

where;

 Q=?

 M = 5.0 g

C=0.092 cal/g°C

ΔT = 80°c-20°c=60°C


Q is therefore = 5.0 g  x 0.092 cal / g°c x 60°c =27.6 cal

ACCESS MORE
EDU ACCESS