Respuesta :

.35 cents for each apple.

divide 16 by 4 since there are 16 ounces in a pound.

Now multiply that by 4 since there are 4 pounds.

remember our decimal for later...

now divide 560 by 16 which is 35

put our decimal back...

each apple is .35 cents a apple
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico