Respuesta :
Answer:
$5.70.
Step-by-step explanation:
According to the problem, all 5 panes of glass cost $14.25, that means the price per unit would be
[tex]\frac{\$14.25}{5}=\$2.85[/tex]
Now, if we want to know the cost for 2 pans, we just have to multiply the unit price by 2
[tex]2(\$2.85)=\$5.70[/tex]
Therefore, the 2 pans cost $5.70.
The cost of the other two panes should be $5.70.
Given that,
- There are 5 panes of glass that should be bought.
- The 5 panes cost should be 14.25.
Now based on the above information, the calculation is as follows:
[tex]= 14.25 \times 2 \div 5[/tex]
= $5.70
Therefore we can conclude that the cost of the other two panes should be $5.70.
Learn more: brainly.com/question/6562918