A nursery buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse the 5 panes cost 14.25 she breaks 2 more pans while repairing the damage what is the cost of the another two panes

Respuesta :

Answer:

$5.70.

Step-by-step explanation:

According to the problem, all 5 panes of glass cost $14.25, that means the price per unit would be

[tex]\frac{\$14.25}{5}=\$2.85[/tex]

Now, if we want to know the cost for 2 pans, we just have to multiply the unit price by 2

[tex]2(\$2.85)=\$5.70[/tex]

Therefore, the 2 pans cost $5.70.

The cost of the other two panes should be $5.70.

Given that,

  • There are 5 panes of glass that should be bought.
  • The 5 panes cost should be 14.25.

Now based on the above information, the calculation is as follows:

[tex]= 14.25 \times 2 \div 5[/tex]

= $5.70

Therefore we can conclude that the cost of the other two panes should be $5.70.

Learn more: brainly.com/question/6562918

ACCESS MORE