christinamonte4434 christinamonte4434
  • 18-06-2018
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?$0.68

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 18-06-2018
Cheryl bought 48 quarts of ice cream for that price. The price per quart was
  $37.20/48 ≈ $0.78
Answer Link

Otras preguntas

subsistence farming can be best defined as
Oxygen is required for efficient synthesis of ______________ (what organic molecule) by cellular respiration.
What is 3 decided by 88
Within a century of the conquests in Latin America by Spain and Portugal, the native population had declined considerably from battle and disease. To offset thi
The pair of points( 6 ,y) and (10, -1) lie on a line with slope 1/4. What is the value of y?
Which phrase best describes domestic policy? the government’s inability to solve international problems the government’s attempt to solve internal problems the
what kind of energy do all moving objects have
imagine you were reading journal written by a women during the time of the American Civil War. If you were to use this as historical evidence, why would it be i
Within a century of the conquests in Latin America by Spain and Portugal, the native population had declined considerably from battle and disease. To offset thi
What expression is equivalent to 32