You have a 1.55 kg block of silver at room temperature of 20 °C. Silver melts at 962°C. How much heat energy would be needed to just melt the silver? (Hf (silver) = 111 kJ/kg). Show all work. Answer:

Respuesta :

specific heat capacity= heat energy/mass×temperature rise

962°C - 20°C = 942K

Heat energy (Eh) = 239 × 1.55 × 942
Eh= 348963.9J

shc of Ag: 238.6 J/kg-K

m of Ag: 1.55kg
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico