Respuesta :

Think:  "horiz. distance is x = 200 ft, and vertical dist. is y = h = ???".

                                                   h
Recalling that tan 36 deg = -------------
                                             200 ft
                                  h
we get    0.1251 = ---------- , or h = 200 ft times 0.1251 = 25.02 ft.
                               200 ft

To the nearest foot, that'd be h = 25 ft.
ACCESS MORE
EDU ACCESS