farroikka
farroikka farroikka
  • 30-04-2018
  • Mathematics
contestada

Someone help me out here.

Someone help me out here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 30-04-2018
Cremini:
$11.25 for 2/3 lb
2/3 lb = $11.25
1 lb = 11.25 ÷ 2/3 = $16.88 (nearest cent)

Chanterelle:
$7.99 for 1/2 lb
1/2 lb = $7.99
1 lb = $7.99 x 2 = $15.98

Answer:  Chanterelle costs less. It costs $0.90 less than Cremini.

Answer Link

Otras preguntas

evaluate lim x --> 1 [(x^1000)-1]/[x-1]
Find x in this proportion. 5/2x=25/4 x=__? 2/5 5/2 4/5 8/5
Evaluate. Write in simplest form. 6-b / 3a for a = 10, b = –9 A.1/10 B.-3/10 C.2 D.1/2
Food contains __________; however, some food is a better/richer source than others. Answer calories nutrients protein empty calories
Suppose X and Y have joint density f(x,y)=1 for 0
a) x-y=5 b) 3x-2y=6 c) x+y=4 x+3y=9 x-3y=2 2x+y=7 d) x+y=9 e) 2x+3y=2
Which two lines are parallel? 5y=2x-5 5y=-4+3x 5y-3x=-1 1 and 2 2and3 None of the lines are parallel 1and 3
A round trip flight from Seattle, Washington to Orlando, Florida is one of the longest flights in the continental United States. Due to the jet stream that blow
List three terrestrial biomes that make up the United States and discuss the factors that determine their distribution.
Find the missing value to the nearest hundredth. cos ___ =9/20
ACCESS MORE