Respuesta :
Answer: The density of object is 12.38 g/mL
Explanation:
To calculate density of a substance, we use the equation:
[tex]\text{Density of substance}=\frac{\text{Mass of substance}}{\text{Volume of substance}}[/tex]
We are given:
Mass of object = 149.8 g
Volume of object = 12.1 mL
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Density of object}=\frac{149.8g}{12.1mL}=12.38g/mL[/tex]
Hence, the density of object is 12.38 g/mL