Respuesta :
Answer:
As per the statement:
A person is standing exactly 36 ft from a telephone pole. there is a 30° angle of elevation from the ground to the top of the pole.
⇒Distance of a person from the telephone pole = 36 ft.
and angle of elevation ( [tex]\theta[/tex]) = 30 degree.
We have to find the height of the pole.
Let h be the height of the pole.
Using tangent ratio:
[tex]\tan \theta = \frac{\text{opposite side}}{\text{adjacent side}}[/tex]
Here,
Opposite side = h foot
Adjacent side = 36 ft
Angle of elevation: [tex]\theta = 30^{\circ}[/tex]
Substitute these to solve for AB:
[tex]\tan 30^{\circ} = \frac{h}{36}[/tex]
or
[tex]h = 36\cdot \tan 30^{\circ}[/tex]
or
[tex]h = 36\cdot \frac{1}{\sqrt{3}}[/tex]
Simplify:
[tex]h = 12\sqrt{3}[/tex] ft
Therefore, the height of the pole is [tex]12\sqrt{3}[/tex] ft
