The correct answer is: 13.09g
Explanation:
Formula to find the mass of the deposited metal = W = [tex] \frac{ECt}{96500} [/tex]
Where
E = Equivalent mass of Aluminum = Atomic-mass/valency = 27/3 = 9
C = Current = 12.0 A
t = time taken = 3.25hr = 3.25*60*60 = 11700s
Plug in the values in the formula:
W = [tex]\frac{9*12*11700}{96500} = 13.09g[/tex]