Mangoes cost $2.60 for 2 pounds. Pers cost $3.50 for 2.5 pounds. Part A Which fruit is priced at a better rate per pound?

Part B
How much would 11 pounds of pears cost?

Respuesta :

Part A-  Pears
Part B- $7.85
Mangoes are the better price per pound because they cost 1.40$/1lb

11 pounds of pears would cost 15.40$
ACCESS MORE