alyssalopez27 alyssalopez27
  • 20-08-2014
  • Mathematics
contestada

How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 25-08-2014
[tex] \frac{5}{7.96} = \frac{1}{x} \\ \\ 5*x=7.96*1 \\ \\ 5x=7.96 \\ \\ x= \frac{7.96}{5} \\ \\ x=1.592 \\ \\ x=1.59[/tex]

Unit Rate: $1.59 per pound
Answer Link

Otras preguntas

change 2/7% to a ratio
63 is 75% of what number?
what did the Black Codes do?
What material would make the best light bulb filament? A. A conductor surrounded by an insulator. B. A resistor, which converts some electric energy to light
Which are like terms in 5x^3 + 3x^2 x + x^3
The asthenosphere is part of which layer of earth
what does vast mean
Whats expanded form for 47.487?
¿Cómo se dice it is 1:50? (the formal way => 10 to 2)
Please help, Science HW.