aesthetic10143 aesthetic10143
  • 16-04-2018
  • Mathematics
contestada

Jenna bought n notebooks which cost 5 dollars each, and 3 pens which cost r dollars each. How much money did she spend?

Respuesta :

luhissom2012oxzeb8
luhissom2012oxzeb8 luhissom2012oxzeb8
  • 18-04-2018
is there choices to this? because there is not enough information to answer this

Answer Link
apocritia
apocritia apocritia
  • 22-08-2018

Solution:

we are given that

Jenna bought n notebooks which cost 5 dollars each, and 3 pens which cost r dollars each.

we have been asked to find the

How much money did she spend?

Money spend one kind of item can be found by multiplying the item price by item number.

So Money Spend on Notebook=5n

Money Spend on Pens=3r

So Total Money spend by adding these two values together.

Hence Total Money Spend=5n+3r

Answer Link

Otras preguntas

what is an example of personifcation
what is it about the  movable pulley that causes the difference in force?
What major event involving transportation happened during grants first year as president president
Write the area of a rectangle as a product and a sum and how would I do that ?
5/4 cups is equal to
what is the answer to 4.9 = 0.7m
The terms aerobic fitness and cardiorespiratory fitness mean the same thing True or false?
Which of the following statements best describes the United States at the end of the nineteenth century? (A) The nation had shifted from an agrarian, rural econ
A triangle has angles described as follows: the first angle is four more than seven times a number, another angle is four less than the first and the third angl
The sum of two numbers is 17 and their differences is 29. What are the two numbers?