LoveRoxy5
LoveRoxy5 LoveRoxy5
  • 16-04-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for $4, how many ounces cna he buy for $1.

Respuesta :

leommelanie leommelanie
  • 16-04-2018
He can buy 1 1\4 ounce for a dollar or 1.25 ounces or depending on your answer choice 1 ounce. All those answer are right
Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-04-2018
Formula = amount / price

amount = 5
price = 4

5/4 = 1.25

He can buy 1.25 ounces of raisins for $1.

Hope this helped☺☺



Answer Link

Otras preguntas

Which of these was a direct consequence of the Civil War? the disintegration of the Whig Party the addition of new states to the Union the use of popular sovere
Can someone please help me!!
A case of grape fruit weighs 35 3/4 pounds. Of this weight, 1/8 is not ripe. What is the weight of the grapefruit that are ripe ?
Can someone please help me? :(
3. (3 pt) Which term refers to a person who favors government control of businesses that affect most citizens, such as railroads, electrical power, and telephon
Can someone please help me!!
Robert Scott set out the North Pole or the South Pole on Christmas Day, 1911?
Wilson’s New Freedom worked to improve which of the following? A. public education B. international relations C. economic policy D. social welfare
twelve and three tenths more than five and thirteen thousandths of a number d is equal to fifteen and three hundred two thousandths. what is the value of d?
What happened as the population grew in western territories? (Points : 3) Many people left and returned to the East. New states such as Colorado, the Dakotas, a