softaeli
softaeli softaeli
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal?

5 pounds of apples for $4.25 or 8 pounds of apples for $6.56

Why?

Respuesta :

charlesalfaro12 charlesalfaro12
  • 04-04-2018
What you do is divide $4.25 by 5 and divide 6.56 by 8. The price per apple for the 5 lb. is $0.85, and for the 8 lb. is $0.82. Since $0.82 is less, that is the best deal.
Answer Link
ashesandtears
ashesandtears ashesandtears
  • 04-04-2018
Answer: 8lbs for $6.56

Work for 5lbs for $4.25: 
$4.25 divided by 5 to get the price per pound. ($0.85/lb)

Work for 8lbs for $6.56:
$6.56 divided by 8 to get the price per pound. ($0.82/lb)
Answer Link

Otras preguntas

Is it possible that there are even prime numbers gearter than 100
the relationship among mass force and acceleration is explained by
How did the issue of slavery divide the nation?
Seven less than twice a number equals 19
Leticia wants to go on a band trip to new York for spring break. It cost $1200 per student.The band will pay 15% of the cost for each student
wat is 1000 divided by 350
What is 6 divided by 6n equals 14
What division problems equal 100
the metro theater has 20 rows of seats 18 seats in each row tickets cost $5 the theaters income in dollers if all seats are sold is (20X18)X5 use properties to
What is (d plus 3) plus 8 simplified?