1111111Ana11111111 1111111Ana11111111
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

Original price: $150; Markdown:40%(show work please)

Respuesta :

kitkatrakes
kitkatrakes kitkatrakes
  • 03-04-2018
Original price is $150 so you times 150 by 0.40
150 x 0.40 = 60
So you take the $150 and you subtract $60 from $150
150 - 60 = 90
So the answer is $90
Answer Link

Otras preguntas

Describe the tolerance range of temperature of a named terrestrial animal​
Depreciation is a process by which A. the cost of plant and equipment is allocated to expense over the time periods which benefit from the sue of the asset. B.
What is the difference between a hypothesis and a theory? A. A hypothesis is based on observation of a single event. A theory has been verified by many observat
You arrive at the scene of a burglary. Based on the shoeprints outside the window, you can tell that is where the suspect entered the home. You have the shoes
Please help I am stuck on this question
The rising action is the high point of the story. Question 6 options: a) True b) False
a 20 ounce bottle of lotion costs $3.95. how much does each ounce costs ?
Jason bought 3 dozen eggs from the grocery store to bake some cakes​
You attend a concert and have a seat that is 70 m away from the stage where the sound is produced. How long does it take for the sound to reach your ears? You t
Which of the following are correct statements? Check all that apply . A. An atom is the basic unit matter. B. The atomic number is the number of neutrons an a