hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Does the goal of shareholder wealth maximization conflict with behaving ethically
Death rates for diarrheal disease are ___ times greater in adults over 74 years old
Name at least 6 angles coterminal to the angle 23. these angles must be in radians.
which source are considered the most reliable source conducting research ? Check all that apply edu sities
The highest energy occupied molecular orbital in the f-f bond of the f2 molecule is _____
A MUTATION THAT KNOCS OUT GTPase ACTIVITY OF A G PROTEIN WOULD HAVE WHAT EFFECT ON CELL?
Find the open intervals where the function graphed below is ​a)​ increasing, or ​b) decreasing.
In which of these areas is the population of inner mongolia most densely concentrated?
Qual é a diferença entre a população de Toledo e Umuarama? Toledo - 119 207 Umuarama - 100 716
Your friend matt has a new boyfriend. all he can do is talk about his new partner and when he will see him next. matt is totally devoted to him and is willing t