A mill processes 27 tons of flour in 3 hours. How many tons of flour can the mill process in 8 hours if the rate of production stays the same?

Respuesta :

72 tons of flour.
27/3=9
8x9=72
Mark as branliest tq.

Source: I'm a math teacher.

Given:

A mill processes 27 tons of flour in 3 hours

Solution:

[tex] Number \; of \; tons \; of \; flour \; per \; hour \; = \; \frac{27}{3} = 9 [/tex]

Number of tons of flour that the mill can process in 8 hours if the rate of production stays the same is given below:

[tex] 9 \; tons/hr \times \; 8 \; hr = 72 \; tons [/tex]

Conclusion:

Number of tons of flour that the mill can process in 8 hours if the rate of production stays the same is 72 tons

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico