hjhff
contestada

A gas stove that normally sells for $749 is on sale at a 30% discount. What is the sale price of the gas stove

Respuesta :

Using proportions, it is found that the sale price of the gas stove is of $524.3.

What is a proportion?

  • A proportion is a fraction of total amount, and the measures are related using a rule of three.
  • The normal price, of $749, is equivalent to 100% = 1. Considering a discount of 30%, the sale price will be equivalent to 100 - 30 = 70% = 0.7. What is the sale price?

The rule of three is:

$749 - 1

$x - 0.7

Applying cross multiplication:

[tex]x = 749(0.7) = 524.3[/tex]

The sale price of the gas stove is of $524.3.

You can learn more about proportions at https://brainly.com/question/24372153

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico